صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››مقایسه انواع مدادرنگی

مقایسه ای میان مداد رنگی فابر کاستل و پریزما کالر

نویسنده : محسن ایرانی | بخش : ابزارشناسی | تاریخ : شنبه, 21 مرداد 1396 ساعت: 21:52 | نظرات : 0 نظر

مداد رنگی نزدیک ترین ابزار به مداد طراحی در بین ابزارهای نقاشی است اما بر خلاف مداد گرافیتی، مداد رنگی درجات نرمی و سختی ندارد، بلکه برند این وسیله است که آن ها را از یکدیگر متفاوت می کند. امروزه انواع مداد رنگی از آماتور تا حرفه ای در سراسر جهان تولید شده و در دوره های آموزش نقاشی با مداد رنگی به کار می رود، اما دو برند فابر کاستل ساخت کشور آلمان و پریسما کالر یا پریزما کالر ساخت کشور آمریکا معروفترین برندهای حرفه ای مداد رنگی هستند و بیشتر هنرمندان در نقاشی از آن ها استفاده می کنند. البته پریزما کالر در حال حاضر در کشور مکزیک تولید شده و بر خلاف محصولات فابر، در بازار ایران به سختی پیدا می شود. در ادامه این نوشته، این دو برند معروف مداد رنگی را از جهات گوناگون بررسی می کنیم:

مدادرنگی

سمت راست مداد رنگی پریزما و سمت چپ، مداد رنگی فابر پلی کروموس

شفافیت و درخشندگی

رنگ های مدادرنگی

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، از این نظر هر دو برند درخشندگی و شفافیت خوبی داشته و فرق چندانی باهم ندارند. به نظر می رسد عمق تیرگی در مداد رنگی پلی کروموس فابرکاستل کمی بیشتر است.

محوشوندگی

نقاشی با مدادرنگی

با اینکه مدادرنگی بر خلاف مداد گرافیتی به راحتی محو نمی شود اما میزان محوشوندگی آن برای برخی هنرمندان فاکتور مهمی است. از آنجا که مغز مدادهای پریسما اصطلاحا بر پایه موم و مدادهای فابرکاستل روغنی است، از این بابت پریسما کالر کمی نرم تر است و بهتر محو می شود.

پاک شوندگی

مقایسه مدادرنگی

همانطور که می بینید از این بابت مداد رنگی فابر بهتر است و راحت تر پاک می شود. این مورد هنگام ایجاد نور روی نقاشی اهمیت زیادی دارد چرا که مداد رنگی سفید، قدرت ایجاد نورهای شدید را ندارد و این کار معمولا با پاک کردن انجام می گیرد.

قدرت رنگ سفید

مدادرنگی

رنگ سفید در مداد رنگی برای روشن کردن، محوکردن و مات کردن رنگ های دیگر استفاده می شود. همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، از این نظر مداد سفید پریزما کالر قدرت بیشتری دارد. البته باید در نظر داشت که استفاده از سفید از درخشندگی رنگ ها کم می کند. این بررسی نشان می دهد که هر کدام از این برندها ویژگی خود را دارند اما هر دوی آنها به قدر کافی خوب هستند و بسته به کاربرد و سلیقه هر هنرمند استفاده می شوند.


انتشار و استفاده از این مطلب به لحاظ قانونی و اخلاقی در صورت ذکر نام نویسنده و آدرس سایت رنگ هنر بلامانع استنظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 9 × 3 = ?