صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››انواع پاکن طراحی و کاربرد آن ها

بررسی انواع پاکن طراحی و کاربرد آن ها

نویسنده : محسن ایرانی | بخش : ابزارشناسی | تاریخ : سه شنبه, 1 اسفند‍ 1396 ساعت: 17:25 | نظرات : 8 نظر

پاکن طراحی یکی از ابزارهای مهم و کارآمد در طراحی است. این ابزار بسته به عملکرد و شکل آن انواع گوناگونی دارد که هر کدام کاربرد ویژه خود را در خلق یک اثر هنری داراست. پیش از هر چیز لازم به یادآوری است که پاکن در طراحی لزوما و تنها برای پاک کردن استفاده نمی شود. بلکه بسیاری از طراحان حرفه ای ضمن اصلاح کار، از پاکن برای ایجاد نور و نقاط سفید، ایجاد بافت و همچنین برای تنوع بصری طراحی خود استفاده می کنند. در ادامه این مطلب آموزشی در سامانه رنگ هنر، در بخش زیر با انواع پاکن های طراحی، شکل و کاربرد آن ها آشنا می شویم.

پاکن اتودی

پاکن اتودی
▲ پاکن اتودی

پاکن اتودی شامل پاکن هایی با مکانیزم اتود بوده و در انواع کلفت و نازک موجود است. نوع بسیار نازک آن را پاکن مونو زیرو می گویند. از این ابزار عموما در سطوح نسبتا کوچک طراحی و ترسیم نورها و جزئی پردازی استفاده می شود. مغز این پاکن در صورت تمام شدن، به صورت جداگانه نیز به فروش می رسد. پاکن اتودی قدرت سفیدکنندگی نسبتا خوبی دارد اما در مقایسه با قدرت سفید کنندگی پاکن برقی، توان کمتری دارد.

پاکن مدادی

پاکن مدادی
▲ پاکن مدادی

پاکن مدادی فرچه دار شبیه به مداد بوده و در انواع برندها مانند فابرکاستل و استدلر موجود است. از این ابزار عموما در سطوح نسبتا کوچک طراحی و ترسیم نورها و جزئی پردازی استفاده می شود. پاکن مدادی را باید با مداد تراش بتراشیم و استفاده از کاتر به دلیل نوک نرم آن چندان مناسب نیست. فرچه این پاکن برای برداشتن پرزهای حاصل از پاک کردن مناسب است. پاکن اتودی قدرت سفیدکنندگی متوسطی دارد و در مقایسه با قدرت سفید کنندگی پاکن اتودی، توان کمتری دارد. در نقاشی سیاه قلم از نوک پاکن مدادی برای ایجاد بافت و خاکستری های روشن و جزئیات نهایی استفاده می شود.

پاکن خمیری

پاکن خمیری
▲ پاکن خمیری

این پاکن شبیه خمیر بوده و در انواع برندها مانند فابرکاستل و میلان موجود است. پاکن خمیری از ترکیب چسب ، آب ، رنگ های مصنوعی و پلاستیک ساخته می شود. کاربرد پاکن خمیری عموما در سطوح نسبتا بزرگ طراحی و ترسیم نورها به ویژه در طراحی با زغال یا سیاه قلم است. برای تمیز کردن پاکن خمیری می توان به راحتی آن را در دست مالش داد. پاکن خمیری بر روی طراحی زغالی قدرت سفیدکنندگی نسبتا خوبی دارد اما روی طراحی های مدادی توان پاک کنندگی کمتری دارد. توصیه می شود از پاکن هایی که حالت چسبندگی زیادی دارند استفاده نشود چون باعث لک شدن و کثیفی طراحی می شوند. همچنین در آموزش سیاه قلم توصیه می شود که برای جلوگیری از لک شدن طراحی، تا حد امکان بر روی قسمت هایی که در آن ها پاکن خمیری به کار رفته، دوباره از پودر زغال استفاده نشود.

پاکن برقی یا الکتریکی

پاکن برقی
▲ پاکن برقی

پاکن برقی یا پاکن الکتریکی ابزاری برقی و نسبتا جدید است که با دو باتری کار می کند. مغز این پاکن با کمک موتور کوچکی که در آن تعبیه شده به سرعت دور خود می چرخد و به خوبی بافت کاغذ را تمیز می کند. شکل پاکن برقی بسیار شبیه به ابزاری است که دندان پزشکان استفاده می کنند. از این ابزار عموما در سطوح بسیار کوچک طراحی، ترسیم نقاط و نورهای بسیار سفید و ایجاد بافت در طراحی و نقاشی سیاه قلم استفاده می شود. مغز این پاکن در صورت تمام شدن، به صورت جداگانه نیز به فروش می رسد. پاکن اتودی قدرت سفیدکنندگی بسیار بالایی در مقایسه با پاکن های دیگر دارد. پس از مدتی با کاهش باتری ها، قدرت چرخش این پاکن نیز کم شده و نیازمند تعویض باتری است. برند میلان این پاکن بسیار خوش دست است و کیفیت خوبی دارد. پاکن برقی تکنیکال نیز قدرت و سرعت چرخشی بالایی دارد.


انتشار و استفاده از این مطلب به لحاظ قانونی و اخلاقی در صورت ذکر نام نویسنده و آدرس سایت رنگ هنر بلامانع است

نظرات

pedram   پنجشنبه, 17 خرداد 1397 ساعت: 21:05

عالی بود مرسی

رنگ هنر   یکشنبه, 3 تیر‍ 1397 ساعت: 12:23

پاسخ: ممنون

سانای صمدی   چهارشنبه, 3 مرداد 1397 ساعت: 15:02

ممنون به دردم خورد

سانای صمدی   چهارشنبه, 3 مرداد 1397 ساعت: 15:04

ممنون به دردم خورد و عالی بود برای یک طراح

رنگ هنر   پنجشنبه, 4 مرداد 1397 ساعت: 03:12

پاسخ: سپاسگزاریم از پیام دلگرم کننده شما

نیلو   یکشنبه, 1 مهر‍ 1397 ساعت: 17:22

عالیییییییی بود


ببخشید یک سوال هم داشتم پاکن برای طراحی چه مارکی خوبه؟

رنگ هنر   یکشنبه, 1 مهر‍ 1397 ساعت: 20:21

پاسخ: ممنون از شما. چه نوع پاکنی منظور شماست؟ خمیری؟ اتودی؟ برقی؟

سارا   جمعه, 20 مهر‍ 1397 ساعت: 19:55

من میخاستم بدونم پاک کنی هست که نوشته روان نویس رو پاک کنه؟

رنگ هنر   یکشنبه, 22 مهر‍ 1397 ساعت: 00:03

پاسخ: سلام
تنها پاکنی که در این زمینه به تازگی اختراع شده پاکن لیزری است که هنوز در بازار ایران یافت نمی شه

فرشته آقائی   چهارشنبه, 2 آبان‍ 1397 ساعت: 15:40

سلام وقتتون بخیر
پاککن اتودی با پاککن مکانیکی چه فرقی میکنه؟

رنگ هنر   جمعه, 4 آبان‍ 1397 ساعت: 23:51

پاسخ: با سلام. هیچ فرقی ندارن. نام انگلیسی این پاکن، mechanical eraser است

aliahoo   چهارشنبه, 2 آبان‍ 1397 ساعت: 18:28

خوب

رنگ هنر   جمعه, 4 آبان‍ 1397 ساعت: 23:51

پاسخ: سپاسگزاریم

فاطمه عبدالهی   چهارشنبه, 9 آبان‍ 1397 ساعت: 12:32

سلام خیلی مطلبتون مفید بود
برای پاک کن مدادی فرچه دار چه برندی رو پیشنهاد میکنید که اثر بهتری داشته باشه؟!

رنگ هنر   چهارشنبه, 9 آبان‍ 1397 ساعت: 20:33

پاسخ: سلام. خوشحالیم که براتون مفید بود. در حال حاضر انتخاب های زیادی ندارین. فابر رو پیشنهاد می کنیم و بعدش استدلرنظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 5 + 2 = ?