صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››باب راس و لذت نقاشی

آشنایی با بیوگرافی باب راس ، نقاشی ها و علت مرگ این نقاش مشهور آمریکایی

نویسنده : رنگ هنر | بخش : معرفی هنرمند | تاریخ : جمعه, 22 بهمن‍ 1395 ساعت: 23:21 | نظرات : 3 نظر

بیوگرافی

باب راس نقاش و مجری آمریکایی، زاده ۲۹ اکتبر ۱۹۴۲ در فلوریدا از پدری نجار و مادری پیشخدمت و درگذشته ۴ ژوئیه ۱۹۹۵ است که بیش از 10 سال برنامه موفق لذت نقاشی را اجرا کرد. او در 18 سالگی به عنوان تکنسین پرونده های پزشکی در ارتش آمریکا به خدمت گرفته شد و در نهایت با درجه سر گروهبانی در آلاسکا خدمت خود را ادامه داد. آلاسکا جایی بود که باب راس اولین بار کوه ها و مناظر برفی را دید و بعدها در نقاشی های خود آن ها را نقاشی کرد. زندگی خشک و خشن نظامی با زندگی هنری او در تضاد بود. به طوریکه او تصمیم گرفت اگر روزی زندگی نظامی را ترک کند، هرگز صدای خود را روی دیگران بلند نکند. پس از بیست سال خدمت در ارتش، باب برای اولین بار به کلاس نقاشی در یک باشگاه هنری رفته و در آنجا خود را در میان استادانی یافت که بیشتر به نقاشی آبستره علاقه داشتند. او در این مورد می گوید: " آن ها به شما می گفتند که یک درخت چه می کند، اما به شما نمی گفتند که چطور یک درخت را نقاشی کنید". باب راس با تکنیک نقاشی آلاپریما یا خیس روی خیس و روش منظره سازی سریع و ساده خود طرفداران زیادی در سراسر جهان پیدا کرد. او ابزارهای ارزان قیمت و ساده ای را پیشنهاد می کرد. برای شستشوی قلمو نیز استفاده از تینر بدون بو را پیشنهاد می داد. در این مطلب با چند حقیقت از زندگی باب راس آشنا می شوید.

باب راس
باب راس در برنامه لذت نقاشی

باب راس ذوق نقاشی خود را زمانی کشف کرد که در نیروی هوایی ارتش خدمت می کرد. او آرایش موی خود را دوست نداشت ولی آن را جزئی از شخصیت و مشخصه باب راس می دانست. زمانی که باب راس یک نوجوان بود، انگشت چپ خود را هنگام کار نجاری با پدر خود از دست داد ولی از آنجایی که با دست چپ پالت را نگه می داشت شما به سختی متوجه این موضوع می شوید. کلبه هایی که باب راس در نقاشی می کشید معمولا دودکش نداشت زیرا او نشانه های انسانی در منظره های خود را دوست نداشت. باب راس 403 قسمت از برنامه لذت نقاشی را ساخت که حتی در حال حاضر نیز یک رکورد در برنامه سازی به حساب می آید. این موضوع به این معناست که شما هنوز بسیاری از قسمت های این برنامه را ندیده اید! راس یک سنجاب به نام پیپاد داشت و به نگهداری حیوانات علاقمند بود به طوریکه در فلوریدا، مادر او یک تمساح در حمام خانه یافته بود.

نقاشی های باب راس

نقاشی باب راسنقاشی منظره باب راس

او در زندگی خود حدود 30 هزار نقاشی کشید اما هیچ یک از نقاشی هایی که در برنامه لذت نقاشی کشید را نفروخت. این نقاشی ها برای حراج های خیریه اهدا شدند. باب راس از برنامه لذت نقاشی یه سنت هم درآمد نداشت. سود برنامه لذت نقاشی برای او، به دلیل تبلیغاتی بود که از این طریق برای شرکت باب راس انجام می گرفت. او سه نسخه از هر نقاشی می کشید. نسخه اول قبل از فیلمبرداری به عنوان مدل انجام می شد. نسخه دوم در هنگام فیلمبرداری کشیده می شد و نسخه سوم نیز برای کتاب آموزشی او کشیده می شد. باب راس تکنیک نقاشی خود را از بیل الکساندر آموخت. او اولین قسمت برنامه لذت نقاشی را به الکساندر تقدیم کرد اما با پیشرفت و شهرت باب راس، روابط این دو به تیرگی گرایید. به طوریکه بیل الکساندر در مصاحبه با نیویورک تایمز گفت:" تکنیک نقاشی آلاپریما را من اختراع کردم و من به باب راس آموختم. اما او فکر می کند که می تواند آن را بهتر از من انجام دهد".

علت مرگ باب راس

مرگ باب راس
سنگ قبر باب راس بعد از مرگ

 باب راس 52 ساله بود که بر اثر سرطان خون درگذشت و در پارک یادبود شهر فلوریدا به خاک سپرده شد. باب راس بیماری خود را تا زمان مرگ از دیگران پنهان کرد و به جز اعضای نزدیک خانواده کسی از این موضوع خبر نداشت. او از همسر اول خود دو پسر دارد که یکی از آن ها به نام استیو، استاد مورد تایید باب راس است و در برنامه لذت نقاشی شرکت می کرد.

بابا راس در نیروی هوایی
عکس باب راس در نیروی هوایی
باب راس در جوانی
عکس باب راس در جوانی
باب راس در میانسالی
باب راس در میانسالی
باب راس در اواخر زندگی
عکس باب راس

انتشار و استفاده از این مطلب به لحاظ قانونی و اخلاقی در صورت ذکر نام نویسنده و آدرس سایت رنگ هنر بلامانع است

نظرات

کمال رضایی   یکشنبه, 27 اسفند‍ 1396 ساعت: 10:26

خیلی خوب بود

حسین رضایی   پنجشنبه, 25 مرداد 1397 ساعت: 15:55

واقعا حیف شد که زود رفت نقاشیهای خیلی زیبایی میکشید.

شاهرخ   چهارشنبه, 16 آبان‍ 1397 ساعت: 16:05

من واقعن در عجبم ک چرا افراد مشهور اينقد زود ميميرن اکثرن هم با سرطان !!! البته مشاهير ايران فرق دارن عمر نوح ميکنن

رنگ هنر   چهارشنبه, 16 آبان‍ 1397 ساعت: 21:47

پاسخ: حق با شماست متاسفانهنظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 5 + 3 = ?